اسامی دیگر پلی الکترولیت آنیونی: پلی اکریل آمید – پلی الکترولیت -APAM

شکل ظاهری: پودری

پلی الکترولیت آنیونی چیست؟

محصولات پلی الکترولیت آنیونی پلی آکریل آمید آنیونی (APAM) پلیمرهای خطی محلول در آب هستند که با درجه پلیمریزاسیون بالا سنتز می شوند. این پلیمرها در آب محلول و در حلال های آلی متداول مانند بنزن، اتر، آلیفاتیک، استون و … تقریبا نامحلول هستند. پلی الکترولیت ها ویژگی های با ارزشی مانند لخته سازی، غلیظ کردن، ویژگی برشی، کاهش نیروی دراگ و توانایی پخش خوب دارند و  به طور گسترده در صنایع معدنی، زغال سنگ، متالورژی، مواد شیمیایی، کاغذ، منسوجات، شکر، پزشکی، حفاظت زیست محیطی، مواد ساختمانی، کشاورزی و سایر صنایع استفاده می شوند.

پلی الکترولیت آنیونی (پلی آکریل آمید آنیونی) در میادین نفتی می تواند رئولوژی تزریق آب را تنظیم کند، ویسکوزیته مایع جابجایی را افزایش دهد، کارایی پخش جابجایی مایع را بهبود بخشد، نفوذ آب به بخش های پایینی چاه را ممکن می سازد و منجر می شود که آب و روغن با فشار ثابت جریان داشته باشد. تزریق هر تن  پلی الکترولیت آنیونی (پلی آکریل آمید) می تواند به جمع آوری 150-100 تن نفت خام اضافی کمک کند. به عنوان افزودنی در دوغاب حفاری در اکتشاف، توسعه و زمین شناسی میادین نفتی، حفاظت از آب و اکتشاف زغال سنگ کاربرد دارد. می تواند نرخ حفاری و طول حفاری را افزایش دهد و زمان تبادل حفاری را کاهش دهد.

اما یکی از مهم ترین کاربردهای پلی الکترولیت آنیونی( پلی آکریل آمید آنیونی )در تصفیه آب و پساب می باشد. پلی الکترولیت آنیونی (پلی آکریل آمید) در تصفیه پساب های صنعتی، به ویژه پساب های حاوی ذرات معلق درشت و با غلظت بالا و بار مثبت در آب با pH طبیعی و یا حتی بازی کاربرد دارد. پلی الکترولیت آنیونی ( پلی آکریل آمید )برای تصفیه پساب واحدهای فولاد و آهن، کارخانه آبکاری فلزات، متالورژی و شست و شوی زغال سنگ بسیار موثر است.

معمولا آب شامل مقادیر زیادی از مواد ته نشینی و مواد معدنی بوده و بسیار کدر می باشد و حتی پس از تصفیه و فیلتراسیون نیز شرایط استاندارد لازم را نخواهد داشت، بنابراین یک ماده لخته ساز (منعقد کننده – فلوکولانت) موردنیاز است. واحدهای آب قبلا از منعقد کننده معدنی استفاده می کردند به منظور تسريع در ته نشينی مواد معلق در آب خام ، كاهش و حذف كدورت آب از منعقد كننده های معدنی و آلی بطور جداگانه يا تواماً استفاده مي شود . منعقد كننده های معدنی نمكهای فلزات آلومينيوم و آهن مانند كلرورفريك ، سولفات آهن ، سولفات آلومينيوم و ديگر تركيبات شيميايی مشابه هستند كه بطور وسيع در جداسازی مواد معلق ، زلالسازی آب خام و تصفيه پساب بكار برده می شوند . ولی حجم زیادی ازمنعقد کننده موردنیاز است که باعث می شود تا حجم لجن بیش از حد شود که کارآمد نیست ونیز با توجه به محدود بودن محدوده دامنه فعاليت منعقد كننده های اصلی و به منظور بالا بردن راندمان فرآيند و كاهش قابل ملاحظه كدورت  با استفاده ازکمک منعقد کننده پلی الکترولیت آنیونی( پلی آکریل آمید آنیونی)، حجم فلوکولانت موردنیاز 1/50(یک پنجاهم) منعقد کننده معدنی خواهد بود، در حالی که بازدهی آن چند برابر کمک منعقد کننده (فلوکولانت) و مدت زمان پاسخ دهی بسیار کوتاه تر از منعقد کننده ( فلوکولانت های) معدنی می باشد. در مورد تصفیه آب رودخانه های حاوی آلاینده های آلی، کارایی بهتر زمانی حاصل می شود که ازپلی الکترولیت ( پلی آکریل آمید) آنیونی و کاتیونی به طور همزمان استفاده شود.  پلی الکترولیت (پلی آکریل آمید )می تواند به عنوان شفاف سازی سود سوز آور، کمک نگهدارنده، کمک به فیلتراسیون، عامل تقویتی برای کاغذ خشک و تر، عامل شفاف سازی در صنایع تصفیه شکر، افزودنی ها و چسب ها استفاده شود.

روش استفاده از پلی الکترولیت ها در تصفیه آب

بسیار مهم است که هنگام استفاده،  پلی الکترولیت (پلی آکریل آمید) به خوبی پخش شود، در غیر این صورت ممکن است خودش تجمع کند و زمان حل شدن آن در آب و در نتیجه فرآیند ته نشینی طولانی تر شود.

برای دستیابی به سرعت انحلال بهتر می تواند دمای آب را حداکثر تا 50 درجه سانتی گراد افزایش داد. برای افزایش انحلال می توان از همزدن استفاده کرد ولی همزدن با دور بالا منجر به شکست زنجیرها و تجزیه ماده می شود. بهترین حالت، سرعت همزدن rpm 500-200 می باشد. معمولا پلی آکریل آمید آنیونی به عنوان عامل فلوکولانت در محدوده 0/5 – 0/05 درصد وزنی افزوده می شود. البته بسته به نوع کاربرد، مقدار مصرفی می تواند تغییر کند.