ضد رسوب چیست ؟

مشخصات محصول ضد رسوب :

نام شیمیایی : ضد رسوب.

اسامی مترادف با ضد رسوب : دی ام، محلول ضد رسوب، DM، محلول دی ام، مواد ضد رسوب ، مواد ضد رسوب دیگ های بخار.

گرید محصول : 1. ضد رسوب صنعتی.

خصوصیات :

شکل ظاهری : این ترکیب ، مایع بی رنگ است.

حالت : مایع.

رسوب چیست

رسوب یا ته نشست به هر ذره ای که توسط جریان سیال، منتقل شده و سرانجام نهشته شود گفته می شود. رسوب ها در بیشتر مواقع توسط آب (فرآیندهای رودخانه ای)، باد و فرآیندهای بادی و یخچال های طبیعی منتقل می شوند. نهشته های شن های ساحل و مجرای رودخانه ها نمونه هایی از انتقال و نهشتگی رودخانه ای هستند، هرچند که رسوبات، اغلب بیرون از آب ساکن یا آرام دریاچه ها و اقیانوس ها، ته نشین می شود. تپه های شنی بیابان و لس ها نمونه هایی از انتقال بادی و نهشتگی هستند. نهشته های سنگ های یخچالی و یخرفت، هم نمونه هایی از رسوب های منتقل شده یخی هستند.

رسوب در تاسیسات چیست ؟

زمانی که از آب به عنوان یک سیال حرارتی استفاده می شود املاح و سختی موجود در آب بر اثر شوک دما جدا شده و بر روی سطوح نشست می کنند. این رسوبات از مهم ترین عوامل فرسایش و خوردگی در تاسیسات حرارتی و برودتی هستند. در کنار فرسایش و خوردگی تجهیزات، وجود رسوبات مقدار قابل توجهی از انرژی را نیز به دلیل عدم تبادل حرارت به هدر داده و راندمان تاسیسات را می کاهد. اثر رسوب بر اتلاف انرژی موضوعی است که امروزه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است به طوری که سالیانه 45 میلیارد دلار هزینه اتلاف انرژی ناشی از رسوب در تمامی کشورها تخمین زده می شود که این رقم معادل 0.2% تولید خالص کل جهان است.

ماده ضد رسوب دی ام چیست ؟

این ماده که دی ام یا ضد رسوب نامیده می شود مانع از چسبیده شدن رسوبات به هم شده و ذرات را در آب گردشی به صورت معلق و پراکنده در آورده تا بتوان آنها را از طریق زیر آب از سیستم خارج کرد.

مواد ضد رسوب موادی هستند با سطوح فعال با واکنش های رسوبی که به سه شکل انجام می پذیرد :

1. پیشگیری آستانه ای : این قابلیتی است که این مواد دارند و براساس آن یک ماده ضد رسوب می تواند محلول های بسیار اشباع شده را از نمک های محلول گسترش یابنده تا حدی حفظ نماید.

2. تغییر کریستال : این خصوصیتی از ماده ضد رسوب است که می تواند اشکال کریستال را تغییر دهد به گونه ای که کریستال ها نرم و بدون رسوبات چسبنده و سخت باشند.

3. پراکندگی : پراکندگی خصوصیتی است که در بعضی مواد ضد رسوب وجود دارد که آنها را قادر می سازد بر روی کریستال ها یا ذرات کلوییدی جمع شوند و با ایجاد بار منفی باعث جدایی بین کریستال ها شوند.

موارد مصرف و کاربرد

1. جلوگیری از رسوب بستن آبگرمکن ها

2. رسوب زدایی لوله آب گرم

3. مواد ضد رسوب برای دیگ های بخار

مواد ضد رسوب دیگ بخار :

دیگ های بخار در کلیه صنایع از جمله ادوات کلیدی هستند که بیش از هر قسمت در معرض اختلال توقف و یا شرایط خطرناک قرار دارند.

مهم ترین عامل افزایش راندمان دیگ های بخار بهسازی و پالایش آب آن می باشد. آبی که در طبیعت وجود دارد آب ناخالص می باشد و معمولا همیشه دارای ناخالصی هایی از جمله سدیم کلراید ترکیبات منیزیم و ترکیبات آلی می باشند.

با وجود این آبی که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرداز انواع فیلتر ها می گذرد باز هم 100% خالص نبوده و یا حتی

ناخالصی هایی از طریق نشتی به دیگ راه پیدا می کند.

این ناخالصی ها در صورت عدم اخذ تدابیر لازم صدمات بالایی را به دیگ وارد می کند. این ناخالصی ها منجر به تشکیل رسوبات سخت و فشرده می شوند. اکسیژن موجود در آب نیز موجبات خوردگی را فراهم می آورد و از راندمان تبادل حرارت می کاهد بنابر این برای ثابت نگه داشتن حرارت دیگ باید دمای بیشتری به لوله ها بدهیم که موجب گرم شدن بیش از حد فلز شده و نهایتا موجب کاهش کارایی و نقص دستگاه می گردد.

در عملیات نمک زدایی دستگاه ها در نسبت های بالای بازیافت حد محلولیت از سطوح اشباع فراتر رفته و باعث شکل گیری کریستال بر روی سطوح دستگاه ها می گردد. مسدود شدن سطوح دستگاه ها با رسوباتی که بر روی آن شکل می گیرد نفوذ و عبور جریان آب را کاهش می دهدو به همین دلیل نیز هزینه های رسوب زدایی افزایش می یابد.

رسوب گذاری در دستگاه ها تاثیر بسیار جدی در میزان نفوذ پذیری آنها داردبه نحوی که بعد از مدتی کارکرد این سیستم سریعا کاهش می یابد. البته زمان رسوب گذاری این سیستم تا حد زیادی بستگی به نوع رسوب و مقدار انباشته شدن آن دارد. از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است که از شکل گیری رسوب جلوگیری شودو اگر مواد ضد رسوب در اختیار داریم اجازه ندهیم رسوبات ضخیم شوند زیرا شکل گیری رسوب اغلب مجاری خوراک ورودی سیستم را مسدود می سازدو در نتیجه فرایند پاک سازی و رسوب زدایی را بسیار گران تر و زمان بر می سازد.

مقدار مصرف مواد ضد رسوب : مقدار مصرف این ماده تابع شرایط زیادی می باشد که بتوان به نحوی عملکرد دی اریتور مقدار آب جبرانی tds مجاز – ضد کف مورد استفاده و مقدار آب بلودان و نشتی اشاره کرد ولی در شرایط عادی استفاده از 4 لیتر دی ام در هر متر مکعب آب ورودی توصیه می شود.

طرز کار ضد رسوب DM :

1. باید داخل دیگ آب بدون کلسیم ( آب مقطر ) باشد زیرا این مواد ( دی ام ) روی آب تصفیه نشده تاثیری ندارد.

2. وقتی محلول DM را به آب تزریق می کنید باید PH آب را روی 10 نگه دارید.

3. هر چقدر کلسیم آب کمتر باشد مقدار مصرفی DM کمتر می شود.

4. در حالت عادی مقدار مصرفی DM ، 4 لیتر در هر متر مکعب آب ورودی می باشد.